Warto wiedzieć..

Aranżując oświetlenie naszego mieszkania, czy firmy musimy podjąć kilka kluczowych decyzji.
Zdecydują one nie tylko o atmosferze i wyglądzie pomieszczenia w przyszłości,  ale i o odpowiednim wykorzystaniu jego funkcji. Światło to nie tylko jasność jakiej potrzebujemy do pracy i normalnego funkcjonowania, ale również energia oraz istotne narzędzie aranżowania przestrzeni mieszkania i  pracy.
Pewne decyzje warto podjąć już na etapie planowania funkcji i układu konkretnych pomieszczeń:

Po pierwsze rozmieszczenie punktów świetlnych.
Ich układ zależy nie tylko od naszych indywidualnych upodobań, ale i od funkcji jaką pełnić ma dane pomieszczenie. I tak – w łazience warto zadbać o prawidłowe oświetlenie przy lustrze.  To pozwoli nam na perfekcyjne ułożenie fryzury, czy wykonanie makijażu pozbawionego jakichkolwiek niedoskonałości.  Światło w jadalni warto dobierać pod kątem kształtu i rozmiaru stołu, ważne jest aby zamontowane klosze emitowały jasność bezpośrednio na blat stołu, ich nieprawidłowe rozmieszczenie może skończyć się nieprzyjemnym promieniowaniem wprost na głowy siedzących przy stole osób.  

Po drugie - gdzie, w jakim zagęszczeniu, w jakiej ilości?

Ważne jest to czy zdecydujemy się na jedno mocne źródło, czy kilka mniejszych odpowiednio zaaranżowanych punktów świetlnych.   Do lamusa odchodzi już oświetlanie pomieszczenia za pomocą jednej centralnie ustawionej i podwieszonej do sufitu lampy. Teraz modna jest swoista zabawa światłem, a w jednym pomieszczeniu stosuje się nawet kilka, czy kilkanaście rodzajów lamp i lampek – np. popularne halogeny – pozwalających na dowolną aranżację i podział przestrzeni.  

Po trzecie – rodzaj i natężenie
Rodzaj oświetlenia, czyli jego natężenie i barwę dobieramy przy pomocy odpowiedniego rodzaju żarówki. Tym, którzy chcą uzyskać efekt możliwie zbliżony do światła naturalnego, najbardziej przypadnie do gustu oświetlenie halogenowe.  Przy wyborze warto zwrócić uwagę na rodzaj klosza jaki planujemy zamontować w pomieszczeniu.

Po czwarte - sposoby włączania

Warto również już na etapie urządzania mieszkania podjąć decyzję w jaki sposób sterować będziemy naszym oświetleniem. Do wyboru mamy zarówno włączniki tradycyjne, detektory ruchu umożliwiające automatyczne zapalenie się światła po wejściu do pomieszczenia, jak i oświetlenie sterowane za pomocą pilota.

 
facebook