Technologia LED

Technologia LED oznacza „light emitting diode”, czyli niewielkie diody, które przekształcają energię elektryczną w światło.

                                     

                                        TECHNOLOGIA LED

LED to najnowsza technologia ergooszczędnego oświetlenia, która jest obecna  we wszystkich dziedzinach życia. Diody LED wykorzystują około 85% mniej energii niż halogen i światła żarówek. Chociaż światła LED są droższe, to dioda może trwać od 30,000-50,000 godzin, w związku z czym przyczynia się do ochrony środowiska jak również wpływa na oszczędność rachunków energetycznych.

Oto przykład żywotności różnego rodzaju oświetlenia:  

 

LED 30,000-50,000 godzin
świetlówki   8,000-15,000 godzin
żarówki halogenowe 1,000-5,000 godzin
żarówki tradycyjne 1.000 godzin

 

                        Dlaczego powinniśmy używać oświetlenia LED

Ø Oświetlenie LED zużywa 90% mniej energii niż zwykła żarówka i 50% mniej energii niż żarówka energooszczędna lub TL a tym samym możemy zaoszczędzić pieniądze na kosztach energii.

Ø Oświetlenie LED sprawdza się idealnie w trudnych warunkach atmosferycznych. Temperatura, wstrząsy, wibracje czy upadek nie wpływają na pracę LED. (w zakresie -30ºC do +90ºC)

Ø Dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej.

Ø Oświetlenie LED to nie tylko korzyści wynikające z energooszczędności produktów w technologii półprzewodnikowej ale również ograniczenie emisji dwutlenku węgla, gdyż żarów nie zawierają rtęci, nie emitują promieniowania nadfioletowego i podczerwonego, i nie zanieczyszczają nocnego nieba światłem.

Ø LED funkcjonuje, w zależności od zastosowania, od 30.000 do ponad 100.000 godzin, 8 godzin na dobę, 7 dni w tygodniu. Zajmie 17 lat zanim będzie można rozważyć ich zmianę. Zatem kłopot z wymianą urządzeń przestaje być problemem.

                        

                                 Odmiany i zastosowania LED

* IR – emitujące promieniowanie podczerwone – wykorzystywane w łączach światłowodowych, a także w urządzeniach zdalnego sterowania

* HBLED,– diody o wysokiej jasności świecenia; znajdują one zastosowanie w miejscach, gdzie zwykle używa się tradycyjnych źródeł światła – w sygnalizacji ulicznej, w oświetleniu pojazdów, w latarkach

* RGB LED – dioda mająca struktury do generowania trzech podstawowych barw (czerwony, zielony, niebieski), a co za tym idzie, przez możliwość ich mieszania, praktycznie dowolnej barwy

* RGBA LED – rozszerzenie struktury RGB o dodatkową diodę o kolorze bursztynowym (ang. Amber) powiększającą osiągalną przestrzeń barw

* RGBW LED – rozszerzenie struktury RGB o dodatkową diodę o kolorze białym (ang. White)

* warm white LED – Dioda generująca światło białe ciepłe. Diody ciepłe mają najbardziej zbliżoną temperaturę barwową do światła żarówki.

* neutral white LED – Dioda generująca światło białe neutralne

* cool white LED – Dioda generująca światło białe zimne

* High Power LED lub Power LED - Dioda wysokiej mocy, do poprawnej pracy wymaga zapewnienia odpowiedniego chłodzenia i źródła prądowego do zasilania.

 

 
facebook